Štampanjem udžbenika, priručnika i drugih publikacija potrebnih u nastavi 1957. godine započela je izdavačka djelatnost na Univerzitetu u Sarajevu. Izdavačka djelatnost je primarno usmjerena ka realizaciji poslova izdavanja publikacija za sve cikluse nastave, sve oblike nastavnog procesa i sve vidove naučnog, istraživačkog, umjetničkog i stručnog rada i koordinira postupak izdavanja pisanog materijala od zahtjeva do pripreme za štampu.
Vrši se izrada planova i programa izdavačke djelatnosti Univerziteta i prati zakonska regulativa izdavačke djelatnosti i realizacija izrade izdanja Univerziteta. Kontinuirano se analiziraju i predlažu aktivnosti na izradi projekata u segmentima izdavačke djelatnosti. Sastavni dio je i informiranje, savjetovanje i pružanje podrške u stvaranju i realizaciji programskih sadržaja vezanih za izdavačku djelatnost.
Od 2004. godine na Univerzitetu u Sarajevu djeluje Izdavački savjet, stručno i savjetodavno tijelo Univerziteta posredstvom koga Senat Univerziteta daje saglasnost za izdavanje univerzitetskih izdanja (naučne knjige, udžbenici, monografije, praktikumi, priručnici i zbirke zadataka).
U cilju ostvarivanja istraživačke misije univerziteta, pristup najnovijim naučnim informacijama u oblasti nauke i istraživanja, planiranje naučnoistraživačkog rada na temelju dokaza i provođenje vrednovanja istraživačkih programa su od esencijalne važnosti. Kako bi se ostvario pravovremen pristup kvalitetnim naučno-tehničkim informacijama, osigurane su pretplate na citatne i agregatne baze podataka čime je zajednici nastavnika, istraživača, studenata i saradnika Univerziteta u Sarajevu omogućen pristup najnovijoj tekućoj produkciji naučnih časopisa i knjiga (monografskih publikacija), kao i bibliografsko-citatnim bazama koje omogućavaju praćenje pojave novih istraživanja. Agregatne baze punog teksta osiguravaju pristup cjelovitim izdanjima časopisa i knjiga.
U okviru izdavačke djelatnosti Univerzitet u Sarajevu je putem Izdavačkog savjeta i Biblioteke Univerziteta u Sarajevu pokrenuo elektronsko izdavaštvo putem aplikacije za elektronsko izdavaštvo.
Uvođenjem mogućnosti izdavanja monografskih publikacija u elektronskoj formi Univerzitet u Sarajevu aktivno doprinosi predstavljanju naučnih postignuća u otvorenom pristupu, te nudi uređivanje, katalogizaciju, proizvodnju i objavljivanje naučne produkcije akademskih i naučnih djelatnika na Univerzitetu u Sarajevu. Izdavanjem naučnih knjiga, udžbenika, monografija, zbirki zadataka, priručnika i praktikuma u elektronskoj formi koje prođu proces dobivanja univerzitetske saglasnosti, povećava se vidljivost naučne produkcije na Univerzitetu u Sarajevu te proširuje naučni kvalitet istraživanja i poboljšava pristup rezultatima tih istraživanja. Kroz ovaj sistem istraživanja sadržaja unapređuje se izdavačka djelatnost Univerziteta u Sarajevu korištenjem naprednih digitalnih tehnologija usmjerenih na proces prikupljanja, stvaranja, uređivanja i diseminacije otvorenih sadržaja. Realizacijom ovog projekta, Izdavački savjet Univerziteta u Sarajevu nastoji proširiti naučni i javni kvalitet istraživanja te poboljšati pristup rezultatima istraživanja.